Szanowni Państwo ! Przyjaciele!

Stowarzyszenie Przyjaciół Koszalina jest Organizacją Pożytku Publicznego i  funkcjonuje już  20 lat. W  ramach SPK funkcjonują:

Krajowe Bractwo Literackie skupiające  osoby w różnym wieku. Piszą wiersze, utwory prozatorskie i inne formy literackie, uczestniczą w konkursach, propagują utwory w szkołach, klubach. Autorzy pragną wydawać swoje urocze tomiki. Autorzy i licealiści, i emeryci – szukają możliwości wydawniczych, szukają sponsorów.
Klub Pionierów Koszalina skupiający osoby, które przybyły do Koszalina w latach 1945- 1955. Pragniemy utrwalić w wydawnictwach historię miasta- szczególnie spisać wspomnienia Pionierów z 1945r, albowiem te pierwsze lata są prawie zapomniane. 

Klub Historii Miasta – corocznie organizuje konkursy wśród młodzieży szkolnej. Posiada bogaty w treści Portal Historyczny – jest tu wiele tekstów i zdjęć starego i nowego Koszalina.  Powstaje na tej stronie Galeria Pamięci – na cmentarzu koszalińskim spoczywa około 55.000 mieszkańców naszego miasta /w tym 3.250  naszych poprzedników sprzed wojny- dokładnie do połowy roku 1947/. Pokazujemy nieznane koszalinianom sylwetki naszych Wielkich – Pionierów i Kombatantów. Spoczywają tu Ludzie godni scenariuszy filmów dokumentalnych i sensacyjnych. Oni milczą w swych mogiłach – my jesteśmy Im winni PAMIĘĆ. Ich groby są często zapomniane, zaniedbane. Oni tu byli budując polski Koszalin. Miasto nie ma prawnych możliwości finansowania tych zadań.

Oczekujemy na informacje od rodzin, znajomych – o żołnierzach walczących na Monte Cassino, w Tobruku, pod Falaise, pod Lenino i innych miejscach bitew I i II Wojny, Powstania Wielkopolskiego, Powstań Śląskich – leżących na koszalińskim cmentarzu.

Polecamy Galerię Ks. Karola Wojtyły – Ksiądz Karol Wojtyła rozpoczął Nową Drogę Duszpasterstwa – wyprawy kajakowe. W latach 1953 do 1978 odbył 25 wypraw kajakowych w tym 11 na jeziorach i rzekach Pomorza. Odwiedzamy te miejsca w Galerii  'Ks.Karol Wojtyła i kajak’ – Zapraszamy.

 

PS. Zapraszamy do biura SPK w każdy poniedziałek w godzinach 13.00 do 15.00.