Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)

Herby Koszalina

Herby miejskie powstawały od połowy XIV wieku...

więcej

Stowarzyszenie Przyjaciół Koszalina

 

obchodzi jubileusz 20-lecia. W  ramach SPK funkcjonuje:

więcej

Czasy zamierzchłe
Pogańskie uroczysko pod Koszalinem PDF Drukuj Email

Andrzej Kuczkowski

Pogańskie uroczysko pod Koszalinem - nowe badania archeologiczne Muzeum w Koszalinie

Archeologia pomimo ciągłego udoskonalania metod oraz korzystania z coraz nowocześniejszego zaplecza technologicznego cały czas pozostaje nauką w dużej mierze zależną od przypadku oraz dobrej woli znalazców. Dzięki tym obu czynnikom do Muzeum w Koszalinie wpłynęło zawiadomienie o cmentarzysku kurhanowym znajdującym się na terenie Nadleśnictwa Bobolice. Osobą, dzięki informacji której ekipa archeologów mogła podjąć stosowne działania w celu objęcia nowego stanowiska ochroną konserwatorską był Pan Marek Surus, pracownik Lasów Państwowych.

Więcej…
 
Nowe badania archeologiczne w Koszalinie PDF Drukuj Email

Andrzej Kuczkowski

Odbędziemy dziś krótką przechadzkę po dawnym Koszalinie. Nie będzie to jednak zwykła wycieczka turystyczna. Podziwiać bowiem będziemy obiekty już dawno nieistniejące, po których ślady odkopaliśmy w czasie prac archeologicznych prowadzonych w ostatnich latach. Spotkamy po drodze kilku mieszkańców naszego miasta sprzed wieków. Opowiedzą oni nam swoje pasjonujące historie, oprowadzą też po swoich ulubionych miejscach w Koszalinie.

 

Więcej…
 
O archeologii Koszalina cz.III PDF Drukuj Email
Historia miasta - Czasy zamierzchłe
sobota, 01 października 2011 09:13

W międzyczasie prowadziliśmy również badania przy okazji różnego rodzaju inwestycji o znacznie mniejszym zakresie. Wyniki uzyskiwane w ich trakcie często nie są zbyt widowiskowe. Jednakże zebranie wszystkich pozyskanych w taki sposób informacji daje wgląd w pełne spektrum życia dawnych koszalinian. Możemy zobaczyć co znajdowało się na ich stołach, jak byli ubrani, gdzie mieszkali – ich codzienne smutki i radości.. Ciekawe rezultaty udało się uzyskać dzięki niewielkim powierzchniowo badaniom we wnętrzu kościoła gotyckiego, będącego obecnie cerkwią, a znajdującego się w dawnym kompleksie zamkowym przy ul. A. Mickiewicza.

Poprawiony: niedziela, 22 stycznia 2012 20:52
Więcej…
 
O archeologii Koszalina cz.II PDF Drukuj Email
Historia miasta - Czasy zamierzchłe
czwartek, 01 września 2011 09:08

Jedną z głównych kwestii spornych na temat średniowiecznego Koszalina jest zagadnienie jego początków. Czy w roku 1266 biskup kamieński Hermann von Gleichen lokował miasto na tzw. „surowym korzeniu” czy też w miejscu tym znajdował się wcześniejszy gród. Nie miejsce tu na przedstawianie racji zwolenników i przeciwników obu opinii.

Skupmy się na hipotezie, która głosi, iż miasto lokacyjne założono w miejscu istnienia dawnego grodu, którego lokalizuje się na terenie gdzie stał później klasztor cysterek przekształcony po reformacji w zamek książąt pomorskich (pomiędzy obecną ul. A. Mickiewicza a murami miejskimi). Na tym obszarze miasta były przez kilka lat (pod koniec lat 60. i na początku lat 70. XX wieku) prowadzone szeroko zakrojone prace wykopaliskowe koncentrujące się na sprawie rozpoznania zabudowań dawnego zespołu zamkowego.

Poprawiony: niedziela, 22 stycznia 2012 20:46
Więcej…
 
O archeologii Koszalina cz.I PDF Drukuj Email
Historia miasta - Czasy zamierzchłe
niedziela, 07 sierpnia 2011 12:47

Andrzej Kuczkowski

Czy komuś jest potrzebna przeszłość Koszalina?

Przechadzając się po ulicach dzisiejszego Koszalina z trudem można sobie wyobrazić jak mógł on wyglądać przed wiekami. Zainteresowani końcem XIX i początkiem XX wieku mogą posiłkować się licznymi widokówkami, gdzie podziwiać można dawno nie istniejące koszalińskie kamienice, zabudowania użytkowe i skwery. Ale co zrobić w chwili kiedy chcielibyśmy zapoznać się z wyglądem Koszalina średniowiecznego czy XVII – wiecznego? Odpowiedzi na to pytanie musimy szukać w rezultatach badań archeologicznych prowadzonych na terenie miasta. Są one regularnie prowadzone od kilkunastu lat.

Poprawiony: niedziela, 22 stycznia 2012 20:39
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2
wszystkie prawa zastrzeżone :www.przyjaciele.koszalin.pl
projekt i wykonanie: